(+48) 531 819 788
·
kancelaria@adwokatmocha.pl
·
ul. Armii Krajowej 9A/202 41-506 Chorzów
Kontakt z kancelarią

Niezapłacenie grzywny – co za to grozi

Obaszary działalności
Wyślij wiadomość

Niezapłacenie grzywny – co za to grozi

Jeśli w wyroku karnym Sąd orzekł karę grzywny masz określony czas by podjąć działania zmierzające do jej zapłaty – możesz starać się o jej rozłożenie na raty, ważne żebyś podjął jakiekolwiek czynności by sąd nie uznał, że lekceważysz porządek prawny. Co grozi za niezapłacenie grzywny sadowej?

Niezapłacenie grzywny konsekwencje

Jeśli nie zapłacisz grzywny dobrowolnie – sąd skieruje sprawę na drogę egzekucji komorniczej. Jeżeli nie zapłacisz dobrowolnie grzywny sąd może zarządzić wobec ciebie pozbawienie wolności za niezapłacenie grzywny – czyli za to, że nie zapłaciłeś grzywny – pójdziesz do więzienia. Jest szereg możliwości by uniknąć zastępczej kary pozbawienia wolności za niezapłacenie grzywny w terminie.

Możesz grzywnę uiścić, rozłożyć na raty, wnosić o jej umorzenie częściowe lub całkowite lub też jej zapłatę odroczyć. Zapłata grzywny powoduje natychmiastowe uchylenie zastępczej kary pozbawienia wolności. Często się zdarza, że za niezapłaconą grzywnę – idzie się do więzienia – szybko da się rozwiązać ten problem – wystarczy zapłacić grzywnę by uwolnić się od negatywnych konsekwencji.

Sąd zarządza więzienie za niezapłacenie grzywny, gdy

  • skazany oświadczy, że nie wyraża zgody na podjęcie pracy społecznie użytecznej (wcześniej zamienionej z grzywny) albo uchyla się od jej wykonania, lub
  • zamiana grzywny na pracę społecznie użyteczną jest niemożliwa lub niecelowa.

Zarządzając wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności, przyjmuje się, że jeden dzień pozbawienia wolności jest równoważny dwóm stawkom dziennym grzywny.

W posiedzeniu w przedmiocie zarządzenia wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności za niezapłacenie grzywny ma prawo wziąć udział prokurator, skazany oraz jego obrońca, a gdy skazany pozostaje pod dozorem – również sądowy kurator zawodowy, osoba godna zaufania lub przedstawiciel stowarzyszenia, instytucji albo organizacji społecznej – jest to ostatnia szansa, kiedy możesz się wytłumaczyć przed sądem. Sąd może w każdym czasie wstrzymać wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności, jeżeli skazany oświadczy na piśmie, że podejmie pracę społecznie użyteczną i podda się rygorom z nią związanym. Wstrzymanie następuje do czasu wykonania pracy społecznie użytecznej lub złożenia kwoty pieniężnej przypadającej jeszcze do uiszczenia tytułem grzywny. Jeżeli skazany uchyla się od wykonania pracy społecznie użytecznej, sąd zarządza wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności.

Zapraszam do kontaktu, jeśli potrzebują Państwa dobrego prawnika, który pomoże Państwu rozwiązać sprawy związane z niezapłaceniem grzywny w terminie. Adwokat Chorzów Monika Mocha, zapraszam do kontaktu.

Tagi wpisu: , ,

Odrzucenie spadku za małoletnie dziecko – co robić by dziecko nie odziedziczyło długów?

W przypadku gdy małoletnie dziecko staje się spadkobiercą nie zawsze oznacza to, że w skład spadku wchodzi majątek, którego odziedziczenie […]

Kompletny przewodnik po karze za plagiat i co musisz wiedzieć

Kompletny przewodnik po karze za plagiat i co musisz wiedzieć Kopiowanie i wklejanie treści to nie jedyny sposób na plagiat. […]

Kredyt a spadek i odpowiedzialność spadkobierców.

Często zdarza się, że przed upływem terminu spłaty kredytu, kredytobiorca umiera – takie zobowiązanie finansowe nie ulega wygaszeniu. Bank jako […]

Zapraszam do kontaktu z moją kancelaria prawną

kancelaria@adwokatmocha.pl
· Poniedziałek - piątek od 8:00 do 18:00