(+48) 531 819 788
·
kancelaria@adwokatmocha.pl
·
ul. Armii Krajowej 9A/202 41-506 Chorzów
Kontakt z kancelarią

Ile kosztuje rozwód? Zwolnienie z kosztów rozwodowych

Obaszary działalności
Wyślij wiadomość

Ile kosztuje rozwód? Zwolnienie z kosztów rozwodowych

Niemalże każda sprawa rozwodowa łączy się z kosztami sądowymi.  Przepisy prawa rozwodowego mają jednak na uwadze fakt, że nie każdego z nas stać na rozwód. Ile kosztuje rozwód? Jak uniknąć kosztów sądowych? 

Ile kosztuje rozwód w 2021 roku? 

Opłata za sprawę rozwodową jest stała. Opłata za rozwód w 2021 roku wynosi 600 złotych. W przypadku gdy małżonkowie dojdą do porozumienia i rozwiodą się bez orzekania o winie – wówczas opłata wynosi 300 złotych – wraz z pozwem należy wpłacić kwotę wyższą tj. 600,00 złotych, jednak Sąd w wyroku rozwodowym orzeknie o kosztach w taki sposób, że 300 złotych zwróci na rzecz powoda – czyli małżonka wpłacającego opłatę od pozwu, a pozostała kwota 300 złotych zostanie podzielona na dwie części – po 150 złotych od każdego z małżonków.

Osoba starająca się o rozwód może ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych – w całości lub w części.

Ile kosztuje rozwód z orzeczeniem o winie? 

Kwestia orzekania o winie nie ma żadnego znaczenia w odniesieniu do opłaty – zawsze należy wpłacić na numer konta Sądu kwotę 600,00 złotych. Co ważne! Małżonek, który zostanie uznany za winnego – jest zgodnie z przepisami uznany za przegrywającego proces – wówczas zobowiązany jest zapłacić za całość postępowania oraz pokryć koszt ewentualnego pełnomocnika drugiej strony.

Sprawa rozwodowa dodatkowe koszty 

Sprawa rozwodowa może wiązać się z dodatkowymi kosztami, a te związane mogą być z mediacją bądź kosztami związanymi z wywiadem kuratora gdyby sąd chciał weryfikować i sprawdzać sytuację domową małżonków.

Szczegółowe informacje na temat kosztów rozwodowych można dowiedzieć się u Adwokata prawa rodzinnego Chorzów – Adwokat Monika Mocha. 

Ile kosztuje rozwód w Chorzowie?

Koszty rozwodowe są stałe i jednakowe na terenie całego kraju, zatem rozwód w Chorzowie nie odbiega wysokością opłat od pozostałych miast. 

Zwolnienie z opłaty za pozew rozwodowy

Jeśli sytuacja finansowa nie pozwala na pokrycie kosztów sądowych w sprawie rozwodowej, małżonek rozpoczynający proces rozwodowy, zwrócić się do sądu o zwolnienie z kosztów sądowych. Przy ubieganiu się o zwolnienie z kosztów sądowych należy dołączyć oświadczenie o stanie rodzinnym, stanie majątku oraz o dochodach i źródłach utrzymania. 

Zwolnienie z kosztów sądowych w sprawach rozwodowych może być udzielone w całości lub w jakieś części. Przy całościowym zwolnieniu z opłaty sądowej przy składaniu wniosku o rozwód, koszt rozwodu ponosi Skarb Państwa. 

Jak uzyskać zwolnienie z opłaty za pozew rozwodowy?

Pierwszym krokiem do zwolnienia z opłaty sądowej jest złożenie stosownego wniosku wraz z uzasadnieniem. Należy mieć na uwadze, że ponadprzeciętne wynagrodzenie lub ponadprzeciętny majątek jest argumentem, który w większości przypadków będzie powodem nieuwzględnienia wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych. 

Wniosek o zwolnienie z opłaty składa się równocześnie z pozwem rozwodowym. Można to zrobić również w późniejszym czasie, ale taka praktyka nie powinna być stosowana.  

Ile czasu trwa rozpatrywanie wniosku o zwolnienie z opłaty za pozew rozwodowy? 

Sąd nie jest związany żadnym terminem do rozpoznania takiego wniosku, wszystko zależy od Sądu i obłożenia wydziału sprawami bieżącymi.

Jeśli poszukują Państwo Adwokata prawa rodzinnego Chorzów to zapraszam do współpracy z moją kancelaria, która specjalizuje się m.in w takiej dziedzinie jak rozwód Chorzów. Zapraszam do współpracy Kancelaria Prawna Adwokat Monika Mocha. 

Tagi wpisu: , , , , , , , , ,

Odrzucenie spadku za małoletnie dziecko – co robić by dziecko nie odziedziczyło długów?

W przypadku gdy małoletnie dziecko staje się spadkobiercą nie zawsze oznacza to, że w skład spadku wchodzi majątek, którego odziedziczenie […]

Kompletny przewodnik po karze za plagiat i co musisz wiedzieć

Kompletny przewodnik po karze za plagiat i co musisz wiedzieć Kopiowanie i wklejanie treści to nie jedyny sposób na plagiat. […]

Kredyt a spadek i odpowiedzialność spadkobierców.

Często zdarza się, że przed upływem terminu spłaty kredytu, kredytobiorca umiera – takie zobowiązanie finansowe nie ulega wygaszeniu. Bank jako […]

Zapraszam do kontaktu z moją kancelaria prawną

kancelaria@adwokatmocha.pl
· Poniedziałek - piątek od 8:00 do 18:00