(+48) 531 819 788
·
kancelaria@adwokatmocha.pl
·
ul. Armii Krajowej 9A/202 41-506 Chorzów
Kontakt z kancelarią

Alimenty po rozwodzie – jakie i dla kogo?

Obaszary działalności
Wyślij wiadomość

Alimenty po rozwodzie – jakie i dla kogo?

Nie jest prawdą, że alimenty od byłego małżonka należą się wyłącznie wtedy, gdy rozwód orzeczony został z jego winy. Nawet w sytuacji gdy rozwód orzeczony został bez orzekania o winie, małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego – może domagać się alimentów na swoją rzecz.

Wiele zależy od tego, jak sytuacja stron zmieniła się po rozwodzie, każda ze stron może domagać się alimentów tylko w momencie popadnięcia w niedostatek i tylko przez 5 lat od momentu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Pojęcie niedostatku rozumiane jest jako sytuacja, w której były mąż czy żona nie jest w stanie samodzielnie zaspokajać swoich usprawiedliwionych, niezbędnych potrzeb życiowych. I nie chodzi tu o wydatki na fryzjera, wakacje czy zakup nowych butów – a te, które są uzasadnione i konieczne do zapewnienia minimum.

Należy pamiętać, że obowiązek alimentacyjny byłego małżonka obowiązuje także do czasu zawarcia nowego związku małżeńskiego przez tego małżonka, który alimenty otrzymuje.

Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku. Z tego przepisu wynika, że rozwód z winy męża czy żony będzie zobowiązywać do płacenia alimentów nie tylko, gdy niewinny małżonek popadnie w niedostatek. Wystarczy, że w wypadku rozwodu pogorszy się jego standard życia. Alimenty będą mieć wówczas na celu nie tyle zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych, co wyrównanie jego sytuacji majątkowej.

Na podobnej zasadzie alimenty przy orzekaniu o winie będą obowiązywać w przypadku separacji czy unieważnienia małżeństwa unieważnieniu małżeństwa czy orzeczeniu sądowej separacji. W przypadku separacji istotnym jest, że obowiązek alimentacyjny zawsze będzie bezterminowy – ponieważ małżeństwo wciąż trwa.

Alimenty na byłego małżonka stanowią wynik obowiązku wzajemnej pomocy małżonków w zakresie utrzymania, który powstaje w momencie ślubu – nawet po rozwodzie obowiązek świadczenia na utrzymanie byłego partnera żyjącego w niedostatku wyprzedza chociażby obowiązek pomocy ze strony krewnych małżonka, który domaga się alimentów.

Pamiętać należy, że sąd nie orzeka o obowiązku alimentacyjnym z urzędu (sam od siebie), czyni to wyłącznie na wniosek drugiego z małżonków wyrażony w pozwie.

Jeśli były małżonek uchyla się od płacenia alimentów – niezależnie od tego czy są to alimenty na dziecko czy na drugiego małżonka – sprawę należy zgłosić komornikowi celem wszczęcia egzekucji.

W przypadku jakichkolwiek pytań, zapraszam do kontaktu.

WordPress › Błąd